Italien

Borgo Casato – en pärla i Toscana (del 1)

Vårt tredje boende under resan var Borgo Casato. Vi fick en helt perfekt liten lägenhet i två plan, med det stora sovrummet och badrum på övervåningen och ett allrum med bäddsoffa och kokvrå på nedre plan. Vi fick lägenheten längst till höger, med direktutgång till soldäcket.

Den här utsikten hade vi varje kväll under middagen.

Och så här såg det ut när man tittade ut över kullarna och dalarna under frukosten.  En alldeles underbar plats att bo på ♥

Ett helt bord med kakor, pajer, croissanter och annat go’fika att välja på till frukost, men även skinkor, bröd, frukt och små yoghurtar. Så här såg mina frukostar ofta ut.

Isabellas frukost, med mjuk chokladkaka och så ett tjock lager med nutella. Till det varm choklad. Ja ja, är det semester så är det.

Ja, hjälp… Jackies frukost…

Utgång till poolen direkt från vår lägenhet.

Halva dagarna omväxlande i solen och skuggan under träden vid poolen, och halva dagarna på utflykter i omgivningarna.

De svåraste besluten att fatta var vilken maträtt man skulle prova den här dagen ;)

Ja, som sagt, är det semester så är det… Jag tror inte att jag sminkade mig mer än någon gång under resan, och håret fick självtorka och bli så där flygigt och platt… Härliga tider :)

Vill ni se fler bilder från Borgo Casato, till exempel på den goda maten, på hunden Gordon, på omgivningarna – titta in igen i så fall, så kommer fler bilder. Och så skall jag visa bilder från två charmiga små stenstäder och förstås från Ostia Antica. Om det inte blir åskväder här så kommer inläggen under dagen :)

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: