Bilarna är ganska små i Frankrike… Den här skulle få plats på flaket på en amerikansk bil!
Jag trodde att McDonalds menyerna såg likadana ut överallt. Men det gör de inte… I USA var deras milkshakes gigantiska, och hade dessutom ett tjockt lager med vispad grädde och ett körsbär på toppen. Inte i Frankrike. Deras variant är hälften så stor och har sylt i botten.
… för att inte tala om deras variant av kaffe..! Jag skulle ge mycket för att få se en amerikan beställa kaffe på på McDonalds i Frankrike och få en sådan här minikopp..! Vilken kulturkrock!
Något som tvärtom var väldigt stort var händerna och fötterna på skulpturerna av Auguste Rodin…
Vi var väldigt förbryllade över detta när vi var i Paris på Musée Rodin. När vi kom hem kollade jag upp det. Tydligen är det en medveten taktik från Rodin att kraftigt förstora händer och fötter. Han ville inte idealisera och försköna människorna genom skulpturerna utan tvärtom förvränga händer och fötter för att göra dem mänskliga.
♥