USA

Minialligatorer i Everglades och shopping i Sawgrass Mills Mall

I morse lämnade vi Captiva Island och åkte över till fastlandet igen.

Trafiken är litet annorlunda. Här passerade vi ett lass med meloner…

Lugn och sansad trafik, trots att det ofta är sex filer som går åt samma håll som här.

Vi svängde av österut genom Florida litet för tidigt, så de här små alligatorerna var det vi såg av alligatorer genom Everglades. Dessutom några sköldpaddor, och så mängder av fåglar… Inga problem för mig, vi skyndade vidare mot Sawgrass Mills Mall istället ;)

Tjejerna shoppade i Hello Kitty butiken!

… och jag hittade en hel del jag också… Shop ’til you drop, heter det ju. För mig blev det shop ’til you bleed..! Jag skar mig på en skokartong så att blodet sprutade på väggen i butiken… Tur att jag hade plåster med mig!

Det här är mina fynd! Och då menar jag verkligen fynd! Jag fick säkert två gånger så mycket för pengarna som jag hade fått hemma.

Efter Sawgrass åkte vi vidare mot vårt hotell och såg många rejält stora, fina bostäder på vägen. Många med sina egna lyxyachter utanför. Själva bor vi här i natt!

Entrén till hotellet.

Fräscht och mysigt hotell, och så amerikanskt :)

I kväll åt vi på hotellets restaurang. Jag valde filé med broccoli och sparris, toppat med gorgonzola. Smarrigt!

För morgondagen är planen att ta det lugnt vid poolen till lunchtid, innan vi åker vidare mot Orlando och Disney World!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: